دکتر جواد فرخی | متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
رادیوگرافی پانورامیک یا پانورکس چیست؟ رادیوگرافی پانورامیک یا پانورکس چیست؟

رادیوگرافی پانورکس یا رادیوگرافی پانورامیک یکی از مرسوم ترین رادیوگرافی های تشخیصی در دندانپزشکی است. در این نوع رادیوگرافی دندانپزشک می تواند کل دندانها واستخوانهای فک بالا و پایین بیمار را در یک کلیشه ببیند.

آمفیزم ریوی چیست؟ علائم انواع و درمان آمفیزم ریوی آمفیزم ریوی چیست؟ علائم انواع و درمان آمفیزم ریوی

آمفیزم یک بیماری طولانی مدت و پیشرونده در ریه ها است که در درجه اول به دلیل التهاب بیش از حد کیسه های هوا در ریه باعث تنگی نفس می شود. رادیوگرافی قفسه سینه می تواند به تشخیص پیشرفته آمفیزم کمک کند و دیگر علل ضعف تنفس را رد کند.

در چه شرایطی پزشک عکسبرداری رنگی از روده را درخواست میکند؟ در چه شرایطی پزشک عکسبرداری رنگی از روده را درخواست میکند؟

عکسبرداری رنگی از روده که به آن باریم انما نیز گفته می شود به بررسی کولون صعودی (راست)، کولون عرضی، کولون نزولی (چپ) سیگموئید و رکتوم کمک می کند. در این روش ممکن است آپاندیس و بخش انتهایی روده کوچک نیز بررسی شوند.

تفاوت پری اپیکال و بایت وینگ تفاوت پری اپیکال و بایت وینگ

در بسیاری از موارد، فواصل بسیار کمی بین دندانها وجود دارد و حتی در برخی بیماران این فواصل به صورتی است که روی هم افتادگی دندانی نیز وجود دارد. در این شرایط امکان تشخیص پوسیدگی با معاینه توسط دندانپزشک کافی نیست و جهت تشخیص بهتر پوسیدگی های غیرقابل‌ دیدن بین دندانی از گرافی بایت وینگ استفاده میشود

عکس قفسه سینه چه کمکی به تشخیص بیماری های ریه میکند؟ عکس قفسه سینه چه کمکی به تشخیص بیماری های ریه میکند؟

ریه‌ ها به طور اختصاصی برای تبادل این گازها در هنگام تنفس طراحی شده‌ اند. یکی از روش‌ ها جهت تشخیص بیماری و یا چکاپ ریه، عکس قفسه سینه است. در این شیوه اندام مورد نظر در معرض اشعه ایکس قرار گرفته و تصاویر از آن بخش ها تهیه می شوند.

عوارض اشعه ایکس در تصویربرداری عوارض اشعه ایکس در تصویربرداری

اشعه ایکس مانند نور و امواج رادیویی، فرمی از نیروی موجی است؛ اما برخلاف نور، اشعه ایکس می تواند به داخل بدن نفوذ کرده تصویری از ساختارهای درونی بدن ایجاد کند که رادیولوژیست، تصاویر ایجاد شده را بر روی فیلم یا مانیتور مشاهده کند.

رادیولوژی دیجیتال چیست؟ رادیولوژی دیجیتال چیست؟

در رادیولوژی دیجیتال به جای فیلم رادیولوژی، كاست حاوی یك صفحه الكترونیک است كه همان كار را انجام می‌ دهد. برخورد اشعه ایكس كه از بدن بیمار عبور كرده است بر روی صفحه الكترونیك موجب تحریك نیمه‌ هادی‌ هایی كه بر روی آن قرار دارد می‌ شود.

درباره هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم چه می دانید؟ درباره هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم چه می دانید؟

عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی نوعی روش تصویر برداری یا رادیوگرافی برای مشاهده رحم و لوله ها است که به وسیله نوعی اشعه ایکس به نام فلوروسکوپی و یک ماده حاجب حاوی ید انجام می شود. فلوروسکوپی تکنیکی است که به کمک آن می توان اعضای داخلی بدن را در حال حرکت مشاهده کرد.

تشخیص کیست سینوس های فک و صورت با رادیوگرافی سینوس تشخیص کیست سینوس های فک و صورت با رادیوگرافی سینوس

با رادیولوژی سینوس ها یک سری تصاویر از حفره های سینوسی گرفته می شود. این عکسبرداری با اشعه ایکس صورت می گیرد که به دلیل تشخیص دقیق تر و ارزیابی سینوس ها، از چند جهت گرفته می شود. از رادیوگرافی سینوس ها برای اطمینان از مشکلات سینوس ها استفاده میشود.

رادیوگرافی سینوس چگونه انجام میشود؟ رادیوگرافی سینوس چگونه انجام میشود؟

با رادیولوژی سینوس ها یک سری تصاویر از حفره های سینوسی گرفته می شود. این عکسبرداری با اشعه ایکس صورت می گیرد که به دلیل تشخیص دقیق تر و ارزیابی سینوس ها، از چند جهت گرفته می شود.در عکس سینوس‌ های صورت می‌ توان آناتومی طبیعی سینوس را مشاهده کرد.

رادیوگرافی جمجمه چیست؟ رادیوگرافی جمجمه چیست؟

رادیوگرافی جمجمه مجموعه‌ ای از تصاویر مرتبط با استخوان‌ های جمجمه است. اشعه ایکس در رادیوگرافی همانند نور یا امواج رادیویی نوعی از تشعشعات می‌ باشد که مشابه با پرتوی نور چراغ قوه، در قالب اشعه ایکس متمرکز شده است.

آیا تومورهای کلیوی با رادیولوژی دیده میشود؟ آیا تومورهای کلیوی با رادیولوژی دیده میشود؟

روش‌‌ های تشخیصی تصویربرداری به پزشک اجازه می‌ دهد تا به تصویر دقیقی از تومورهای احتمالی کلیه و هرگونه تغییر غیرطبیعی دست پیدا کند. از جمله این روشها IVP است که به رادیولوژیست اجازه می‌ دهد تا آناتومی و عملکرد کلیه‌ ها، حالب‌ ها و مثانه را مشاهده و ارزیابی کند.

آیا بیماری ام اس را با رادیولوژی میتوان تشخیص داد؟ آیا بیماری ام اس را با رادیولوژی میتوان تشخیص داد؟

تشخیص ام اس توسط تصویربرداری توسط ام آر آی بهترین روش برای کمک به تشخیص این بیماری میباشد. از این روش برای پیگیری پیشرفت بیماری ام اس، تعیین وضعیت بیماری و عملکرد دارو ها می‌ توان به طور مکرر استفاده نمود، اگرچه ممکن است پزشک از این روش به طور گسترده استفاده نکند.

آیا آسم با رادیولوژی تشخیص داده میشود؟ آیا آسم با رادیولوژی تشخیص داده میشود؟

رادیولوژی قفسه سینه می‌ تواند مایعات داخل یا اطراف ریه‌ ها یا هوای اطراف ریه‌ ها را آشکار سازد. اگر با درد قفسه سینه، آسیب به قفسه سینه یا تنگی نفس به پیش پزشک بروید، ابتدا رادیوگرافی قفسه سینه از شما گرفته میشود.

رادیولوژی اورژانسی چیست و در چه مواردی درخواست میشود؟ رادیولوژی اورژانسی چیست و در چه مواردی درخواست میشود؟

رادیولوژی، معاینات عکس‌ برداری مختلفی را در بر می‌ گیرد اما عکس‌ برداری با اشعه X ، اولتراسوند، سی تی اسکن و پت اسکن از متداول‌ ترین اَشکال رادیولوژی هستند. عکس‌ های به دست آمده از رادیولوژی برای تشخیص بیماری و ارائه راهکار های درمانی احتمالی، توسط یک رادیولوژیست مورد بررسی قرار می‌ گیرد.

مزایای سیستم های رادیولوژی دیجیتال مزایای سیستم های رادیولوژی دیجیتال

در سال‌های اخیر نوع خاصی از رادیوگرافی ساده رایج شده كه به آن رادیوگرافی دیجیتال میگویند. تفاوت این روش با روش سنتی در كاست مورد استفاده است. این همان تفاوتی است كه دوربین‌های جدید دیجیتال با دوربین‌های قدیمی دارند.

فرق رادیولوژی با رادیوگرافی چیست؟ فرق رادیولوژی با رادیوگرافی چیست؟

رادیولوژی یعنی مطالبی که از زبان اشعه بیان می‌شود. رادیولوژی تصویری است که با اشعه ایکس تهیه می‌شود. اشعه ایکس از تمام مواد عبور می‌کند و باعث درد و خونریزی در بدن نمی‌شود.در اصطلاح علمی تصویربرداری مبتنی بر اشعه ایکس را رادیوگرافی می‌نامند.

بهترین روش تشخیص شکستگی استخوان بهترین روش تشخیص شکستگی استخوان

بهترین روش تصویربرداری از یک استخوان شکسته شده استفاده از رادیوگرافی یا عکس‌برداری ساده است. وقتی شک به وجود شکستگی وجود دارد باید از اندام، رادیوگرافی به عمل آید. گرچه در بسیاری از اوقات ممکن است شکستگی وجود نداشته باشد و نتیجه رادیوگرافی منفی باشد.

رادیولوژی یا تصویربرداری تشخیصی چیست و چه انواعی دارد؟ رادیولوژی یا تصویربرداری تشخیصی چیست و چه انواعی دارد؟

رادیولوژی به مجموعه‌ای از روش‌های تصویربرداری از قسمت‌های داخلی بدن اطلاق می‌شود که می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای تشخیص انواع بیماری‌ها باشد. با استفاده از این نوع تصویربرداری، تشخیص بیماری‌ها با سرعت بیشتر و دقت بالاتری انجام می‌شود.

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465