دکتر جواد فرخی | متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی کالر داپلر
سونوگرافی داپلر رنگی عروق بند ناف و جفت (رد IUGR) سونوگرافی داپلر رنگی عروق بند ناف و جفت (رد IUGR)

سونوگرافی داپلر تغییرات الگوی جریان خون را در دوران نوزادی تشخیص می‌ دهد. این تغییرات ممکن است نوزادانی را که دارای مشکلاتی هستند شناسایی کند.

مزایای سونوگرافی داپلر موج پیوسته مزایای سونوگرافی داپلر موج پیوسته

سونوگرافی داپلر از امواج صوتی انعکاس یافته برای بررسی چگونگی جریان خون در میان عروق خونی استفاده می کند. این آزمایش به پزشکان در ارزیابی جریان خون در شریان‌ها و رگ های اصلی بازوها، پاها و گردن کمک می نماید.

موارد استفاده از سونوگرافی داپلر داپلکس موارد استفاده از سونوگرافی داپلر داپلکس

سونوگرافی داپلر نوعی از سونوگرافی است که با استفاده از اثر داپلر تصاویری از حرکت بافت‌ ها و مایعات در بدن (معمولاً خون) فراهم آورده و سرعت نسبی آنها را نسبت به مبدل فراصوت نیز به دست می‌ آورد.

سونوگرافی پاور داپلر چیست و به چه دلیل انجام میشود؟ سونوگرافی پاور داپلر چیست و به چه دلیل انجام میشود؟

سونوگرافی داپلر وسیله مهمی جهت تشخیص کاهش سرعت جریان خون در رگ ها و مسدود شدن رگ‌های خونی می باشد. در طی سونوگرافی داپلر، امواج صوتی در طی تماس با گلبول های قرمز در خون می تواند به نتایج دقیقی دست پیدا کند.

سونوگرافی TCD چگونه انجام میشود؟ سونوگرافی TCD چگونه انجام میشود؟

TCD مخفف “TransCranial Doppler sonography” میباشد و به معنای سونوگرافی داپلر است که در اصطلاح به سونوگرافی داپلر به معنای یک گوشی پزشکی برای مغز گفته میشود.

تفسیر سونوگرافی داپلر عروق پا تفسیر سونوگرافی داپلر عروق پا

در طی سونوگرافی داپلر، امواج صوتی در طی تماس با گلبول های قرمز در خون می تواند به نتایج دقیقی دست پیدا کند. با تبدیل امواج صوتی به تصاویر، پزشک شما می تواند این داده ها را مورد بررسی قرار دهد و اختلالات موجود مربوط به جریان خون، مانند لخته شدن در رگ ها یا مسدود شدن در شریان ها را بررسی کند.

سونوگرافی داپلر جفت و جنین چیست؟ سونوگرافی داپلر جفت و جنین چیست؟

سونوگرافی داپلر نمای بصری یا شنیداری حرکت خون در رگ ها، شریان ها و رگ های خونی جنین را با استفاده از امواج صوتی در اختیار پزشک قرار میدهد.

سونوگرافی داپلر اندام در چه مواردی درخواست شده و چگونه انجام میشود؟ سونوگرافی داپلر اندام در چه مواردی درخواست شده و چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی داپلر یک روش غیر تهاجمی و بدون درد است که بیمار را در معرض تابش مضری قرار نمی دهد. هیچگونه خطری در ارتباط با این نوع آزمایش وجود نداشته و افراد در طول انجام این آزمایش احساس ناراحتی نخواهند داشت.

سونوگرافی اکرتا یا پلاسنتا اکرتا چیست؟ سونوگرافی اکرتا یا پلاسنتا اکرتا چیست؟

جفت توسط پرزهای جفتی به دیواره رحم متصل است. زمانی که پرزهای جفتی در عمق دیواره رحم فرو می روند مشکل جفت اکرتا رخ می دهد. خوشبختانه امروزه به مدد علم و فناوری جفت اکرتا در حاملگی قابل تشخیص است. با انجام یک سونوگرافی دقیق می توان جفت اکرتا را در بارداری تشخیص داد.

سونوگرافی داپلر آلت با تزریق پاپاورین و رفع مشکلات نعوظ سونوگرافی داپلر آلت با تزریق پاپاورین و رفع مشکلات نعوظ

سونوگرافی آلت تناسلی پاپاورین با تزریق دارو شروع می‌ شود که با بزرگ شدن عروق و افزایش جریان خون باعث نعوظ می‌ شود. از آنجا پزشک یک دستگاه کوچک به نام مبدل را روی پوست آلت تناسلی حرکت می‌ دهد، مبدل داده‌ ها را به رایانه ارسال می‌ کند تا پزشک بتواند سرعت جریان خون به داخل و خارج را تشخیص دهد.

بررسی ارزش سونوگرافی داپلر در تشخیص رد پیوند کلیه بررسی ارزش سونوگرافی داپلر در تشخیص رد پیوند کلیه

از طریق سونوگرافی داپلر می‌توان بیماران دارای یافته‌های طبیعی سونوگرافی داپلر را جدا نمود و از طرفی بیماران دارای یافته‌های داپلر با احتمال زیاد برای رد پیوند را بدون نیاز به بیوپسی تحت درمان قرار داد.

اندازه گیری شاخص های طبیعی در سونوگرافی داپلر شریان سلیاک اندازه گیری شاخص های طبیعی در سونوگرافی داپلر شریان سلیاک

سونوگرافی داپلر یکی از روش‌های غیرتهاجمی برای بررسی جریان خون در عروق مختلف بدن است و شریان سلیاک به عنوان اولین شاخه آئورت شکمی، یکی از شریان‌های مهم احشایی محسوب می‌گردد.

انواع سونوگرافی کالر داپلر انواع سونوگرافی کالر داپلر

سونوگرافی داپلر یک روش تصویربرداری است که برای نشان دادن حرکت خون در رگ‌های خونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای این کار از امواج صوتی استفاده می شود.

سونوگرافی کالر داپلر چیست و چگونه انجام میشود؟ سونوگرافی کالر داپلر چیست و چگونه انجام میشود؟

کاربرد اصلی سونوگرافی کالر داپلر در تشخیص انواع بیماری‌ها می‌باشد. با کمک سونوگرافی کالر داپلر می‌توان از بروز سکته قلبی و انواع بیماری‌های مادرزادی در جنین تا جای ممکن جلوگیری کرد.

سونوگرافی داپلر چیست و چگونه انجام میشود؟ سونوگرافی داپلر چیست و چگونه انجام میشود؟

سونوگرافی داپلر نوعی سونوگرافی است که با استفاده از امواج صوتی به بررسی ضربان قلب و جریان خون جنین می‌پردازد. سونوگرافی داپلر، روش بسیار خوبی برای تعیین سرعت و جهت جریان خون جنین می‌باشد

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465